Johannes Manninen on aloittanut Software Developerina Trinerialla. Joensuussa asuva Johannes on tehnyt lähes 10 vuoden ajan töitä ohjelmistojen kehityksessä. Johannes on toiminut kehitysvastaavana erilaisissa projekteissa. Tuttua on koko kehitystyön kokonaisuuden ymmärtäminen aina myyntitilanteesta suunnitteluun ja koodaukseen.
Trinerialla työni pääpaino tulee olemaan ohjelmistokehityksessä. Olen aloittanut tutustumalla järjestelmiin, tiimiini ja aiempiin projekteihin. Erityiskiinnostusta minulla on tuotteistamiseen, missä pääsee laajalti miettimään kokonaisuuksia ja hiomaan yksityiskohtia alusta lähtien. Tärkeää on tehdä asiat mahdollisimman hyvin niin, että joustavuus säilyy ja että suunnitelma kattaa mahdollisimman monta vaihtoehtoa ja tapahtumatilannetta.
Johannesta kiinnostaa myös automaatio ja erilaiset seurantajärjestelmät. Trinerialla Johannes odottaa pääsevänsä tekemään kiinnostavia projekteja, missä on vahvasti mukana analytiikkaa ja suunnittelua. ”Olen aina halunnut ymmärtää kokonaisuuksia ja miten koodaamani asia vaikuttaa koko projektiin. Tärkeää on ymmärtää, mitä asiakas haluaa, vaikkei tämä sitä aina osaisi sanoittaa.” Johannekselle on luontaista kehityskohteiden etsiminen. Tärkeää on myös oman työn parantaminen ja helpottaminen. Alustoilla tulee olla käytössä mm. järkevät työkalut ja sisäiset kirjastot.
Vapaa-aika kuluu tyttöystävän ja kavereiden kanssa. Johanneksen saa aika matalalla kynnyksellä lähtemään mukaan yhteiseen tekemiseen. Koodareille tyypilliseen tapaan myös pelattua tulee paljon.
Trinerian CEO:n Leif Setälän loppuvuoden tervehdys
Tähän päivään asti olen ollut sekä ainoa naispuolinen että ulkomaalainen kehittäjä Trinerialla.Työ itsessään on harvoin tylsää ja se on haastavaa. Oppimiskäyräni on ollut jyrkkä.
Älykkäällä järjestelmällä monitoroidaan, valvotaan ja ohjataan tuotannon yksiköiden, alueiden sekä laitteiden toimintaa.
Organisaatiot ovat huonoja kahdessa asiassa - muutosten johtamisessa ja uusien it-teknologioiden hyödyntämisessä.
Vedenmittauksen etäluentajärjestelmä auttaa seuraamaan ja säästämään vedenkulutusta. Ratkaisut auttavat taloyhtiöitä, huoltoyhtiöitä sekä vesilaitoksia.
Lähtiessäni kolme vuotta sitten opiskelemaan ohjelmoinnin perusteita yksi opintoja motivoiva unelmani oli työskennellä jossain vaiheessa osan ajasta etänä Lapissa.
Koodauksen lisäksi työelämän projektit opettavat suunnittelua, aikataulutusta sekä tiimityöskentelyä
Alustariippumattomuus mahdollistaa parhaan työkalun valinnan sekä riskien paremman hallinnan.
Haku on auki! Hieno mahdollisuus käyttää osaamistasi kiinnostavien työprojektien parissa.